تماس با ما ( 02144824699 )

اولین شرکت خصوصی آمریکایی احتمالا به زودی عازم ماه می شود

شرکت فضانوردی خصوصی «مون اکسپرس» به زودی اعلام خواهد کرد که آیا مجوز رگولاتوری دولت ایالات متحده آمریکا را برای ارسال سفینه فضایی به ماه دریافت کرده یا خیر. اگر این مجوز صادر شود، کمپانی فوق اولین شرکت خصوصی خواهد بود که اجازه پیدا می کند سفینه فضایی خود را از مدار زمین فراتر برده و به دنیای جدید سفر نماید.

«مون اکسپرس» یک کمپانی خصوصی است که هدف درازمدت آن، معدن کاوی بر روی سطح ماه تعیین شده. آنها در اولین گام خود قصد دارند به سطح تنها قمر زمین سفر کنند و بدین منظور، ماه نورد 9 کیلوگرمی با نام MX-1 را برای پیمایش سطح این کره طراحی کرده اند.

 

لازم به ذکر است MX-1 یکی از شرکت کنندگان مسابقه بین المللی Google Lunar X Prize بوده و هدف آن، ارسال اولین فضاپیمای خصوصی به کره ماه عنوان شده. اما کمپانی های حاضر در این رقابت نیاز به مجوزهای قانونی و دولتی برای اجرای پروژه دارند، زیرا تا به امروز فقط سازمان های دولتی اجازه داشتند به کره ماه یا دیگر سیاره ها قدم بگذارند.

ظاهراً کسب مجوز در این زمینه به راحتی میسر نیست، زیرا دولت آمریکا باید به تعهدات خود در زمینه معاهده بین المللی «پیمان فضایی ماورای جو» نیز پایبند باشد. طبق این معاهده، کشورهای جهان نمی توانند به دلخواه اقدام به انجام عملیات های فضایی و کاوش سطح دیگر کرات آسمانی نمایند.

در پاسخ به این وضعیت، شرکت «مون اکسپرس» راه حل موقتی را در پیش گرفتند. آنها برنامه عملیاتی خود را به «اداره هوانوردی فدرال» ارائه کرده و نشان دادند که پروژه آنها هیچ منافاتی با معاهدات بین المللی ندارد. بدین ترتیب، کمپانی فوق امیدوار است به زودی مجوز انجام عملیات را دریافت نماید.

در صورت موفقیت Moon Express، راه برای بقیه شرکت های فعال در این زمینه نیز هموار خواهد شد. در این بین می توان به کمپانی مشهور SpaceX اشاره کرد که قصد دارد در سال 2018 به کره مریخ سفر کند، و قطعاً به مجوزهایی مشابه برای انجام این سفر فضایی نیاز خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.